بِسۡمِ ٱللهِ ٱلرَّحۡمَـٰنِ ٱلرَّحِيمِ

 Rukija, është shërim dhe lehtësim i njerëzve që vuajnë dhe janë të mbërthyer për vite me rradhë.

 

Së dyti kjo është një mbrojtje e muslimanëve kundër shirkut dhe forcimin e besimit të tyre.

 

Së treti kjo është një davet për jo-muslimanët.

Së katërti, kjo është një luftë kundër shtrigave, Satanistat, magjistaret dhe bashkëpunëtorët e tyre dhe të gjitha format e shirkut, derisa të zhduket plotëstisht.


  
1) Ekzistenca e magjisë

Allahu thotë: "Pra, çdo herë që një lajmëtari të arrinte tek paraardhësit e tyre, ata nuk kanë thënë se është një magjistar, ose është i çmendur" (Surja 51 ajeti 52).

Njerzimi e kanë njohur gjithmonë fenomenin e magjisë dhe posedim nga xhinët, kjo është vetëm moderne që refuzon materializmin në emër të shkencës, duke u përpjekur për të shpjeguar çdo gjë nga probleme psikologjike dhe supersticioneve. Ne vetëm mund të pyes veten në disa imamëve dhe dijetarëve mohojnë realitetin e këtyre fenomeneve, si edhe engjëjt e mësoi magjinë dhe Allahu dëshmon për realitetin e efektit të tij: "Dhe ata nuk e mësojnë dikë për të thënë : Ne jemi një sprovë, mos të bëhet një pabesimtar! Ata mësojnë se çfarë ata mbjellin përçarje mes personit dhe gruaja e tij. Megjithatë, ata nuk mund të dëmtojë askënd, përveç me lejen e All-llahut "(Surja 2, ajeti 102). Ne gjithashtu e dimë se si, Profeti lutja dhe paqja qofshin mbi të, ishte magjepsur dhe mbeti pacientit derisa Allahu dërgon engjëjt thoni atij se ai kishte qenë i magjepsur me nyje të flokëve dhe të depozitohen në një gur në fund të një pusi thatë përdoret për këtë qëllim. Ai pastaj kishte për të dërguar shokët e shohim dhe ajo është lexuar sure mbrojtjen e nyjet që ata janë të hapur dhe profeti, lutje dhe paqja qoftë mbi të, u gjet. "E keqja e atyre që fryjnë në nyje" është një realitet.


2) karakteri ilegal i magjisë

Allahu te'ala thotë: "Ata mësojnë prej tyre mjetet për të mbjellë përçarje midis burrit dhe gruas. Megjithatë, ata janë të aftë të dëmtojnë askënd pa lejen e Allahut. Ata mësojnë se çfarë dëmton ata dhe ata nuk janë fitimprurëse. Dhe ata e dinë shumë mirë se ai që kërkon të marrë këtë pushtet nuk do të ketë pjesë të mirë në ahiret. Çfarë çmimi e tmerrshme për të cilën ata shitën shpirtrat e tyre! Në qoftë se vetëm ata e dinin "

Allahu thotë: {magjistar do të dështojnë ku} [Kur'an "Taha", ajeti 69]

Al'Imrân ibn Huseini - Allahu qoftë i kënaqur me të - ka raportuar se Pejgamberi (paqja dhe shpëtimi i Allahut qofshin mbi të) ka thënë: "Ai nuk është prej nesh, që përhapet supersticion dhe ata që besuan, që praktikojnë mendjehollësi dhe ata për të cilët ajo është praktikuar, ai që praktikon magjisë dhe që për të cilin ajo është praktikuar, dhe kushdo që shkon në një dritë, pastaj pyetje dhe beson në parashikimin e tij, e ka mohuar në atë që është shpallur Muhamedi (paqja dhe shpëtimi i Allahut qofshin mbi të). "[Transmetuar nga Al Bazzar me një zinxhir të mirë transmetimi.]

Nga Ebu Hurejra - Allahu qoftë i kënaqur me të - ka raportuar se Pejgamberi (paqja dhe shpëtimi i Allahut qofshin mbi të) ka thënë: "Kushdo që shkon në një falltor apo një dritë dhe beson në parashikimin e tij, e ka mohuar në atë që e ka është shpallur Muhamedit (paqja dhe shpëtimi i Allahut qofshin mbi të). "[Transmetuar nga Ahmedi, Ebu Daudi, Tirmidhiu, el-Nesa'i, Ibn Maxhe dhe El Hakim]

3) rukija

Roqya është shërim dhe lehtësim i njerëzve që vuajnë dhe janë të mbërthyer për vite me rradhë. Së dyti kjo është një mbrojtje e muslimanëve kundër shirkut dhe forcimin e besimit të tyre. Së treti kjo është një Dawa derë për jo-muslimanët, sepse Kur'ani edhe kuruar jomyslimanët që sahabas Fatiha shëruar nga një ilaç shefi fisnore. Së katërti, kjo është një luftë kundër shtrigave, Satanists, mjekët magjistare, shikues dhe bashkëpunëtorët e tyre dhe të gjitha format e shirkut, derisa të zhduket plotësisht. Magjia është një e keqe që prek trupin, derisa ai sëmuret ose vdes, dhe krijon përçarje ndërmjet bashkëshortëve, ajo është e ligjëruar që të bëjë asgjë në lidhje me të dhe të përdorin mjetet e ligjshme të shërimit. Në të vërtetë, Allahu ka dhënë një shërim për çdo sëmundje

Sipas Ebu Hurejres - Allahu qoftë i kënaqur me të - Pejgamberi (paqja dhe shpëtimi i Allahut qofshin mbi të) ka thënë: "Allahu nuk ka zbritur sëmundje pa ilaç uljen e saj. '

Muslimi ka transmetuar nga Xhabiri - Allahu qoftë i kënaqur me të - se Profeti (paqja dhe shpëtimi i Allahut qofshin mbi të) ka thënë: "Çdo sëmundje ka një kurë, në qoftë se kurë korresponduese për sëmundje është gjetur, pacienti do të shërohen me All-llahu i Plotfuqishëm. "Për të korrigjuar magjinë sidomos në Kur'an është për shkak se magjia është djallëzore dhe se këngët janë fjalët e Allahut të cilët anulluar.
 
Allahu te'ala thotë: "Ky Kur'an që Ne t'i shpallim besimtarëve dhe sjell shërim dhe mëshirë ka, në fakt, të keqësojë shkatërrimin e të pabesëve. '

 

 RUKIJA

 

 

وَقُل رَّبِّ أَعُوذُ بِكَ مِنۡ هَمَزَٲتِ ٱلشَّيَـٰطِينِ وَأَعُوذُ بِكَ رَبِّ أَن يَحۡضُرُونِ

ٱلۡحَمۡدُ لِلَّهِ رَبِّ ٱلۡعَـٰلَمِينَ  ٱلرَّحۡمَـٰنِ ٱلرَّحِيمِ  مَـٰلِكِ يَوۡمِ ٱلدِّينِ  إِيَّاكَ نَعۡبُدُ وَإِيَّاكَ نَسۡتَعِينُ  ٱهۡدِنَا ٱلصِّرَٲطَ ٱلۡمُسۡتَقِيمَ صِرَٲطَ ٱلَّذِينَ أَنۡعَمۡتَ عَلَيۡهِمۡ غَيۡرِ ٱلۡمَغۡضُوبِ عَلَيۡهِمۡ وَلَا ٱلضَّآلِّينَ

الٓمٓ ذَٲلِكَ ٱلۡڪِتَـٰبُ لَا رَيۡبَ‌ۛ فِيهِ‌ۛ هُدً۬ى لِّلۡمُتَّقِينَ ٱلَّذِينَ يُؤۡمِنُونَ بِٱلۡغَيۡبِ وَيُقِيمُونَ ٱلصَّلَوٰةَ وَمِمَّا رَزَقۡنَـٰهُمۡ يُنفِقُونَ

وَٱتَّبَعُواْ مَا تَتۡلُواْ ٱلشَّيَـٰطِينُ عَلَىٰ مُلۡكِ سُلَيۡمَـٰنَ‌ۖ وَمَا ڪَفَرَ سُلَيۡمَـٰنُ وَلَـٰكِنَّ ٱلشَّيَـٰطِينَ كَفَرُواْ يُعَلِّمُونَ ٱلنَّاسَ ٱلسِّحۡرَ

وَإِلَـٰهُكُمۡ إِلَـٰهٌ۬ وَٲحِدٌ۬‌ۖ لَّآ إِلَـٰهَ إِلَّا هُوَ ٱلرَّحۡمَـٰنُ ٱلرَّحِيمُ

ٱللَّهُ لَآ إِلَـٰهَ إِلَّا هُوَ ٱلۡحَىُّ ٱلۡقَيُّومُ‌ۚ لَا تَأۡخُذُهُ ۥ سِنَةٌ۬ وَلَا نَوۡمٌ۬‌ۚ لَّهُ ۥ مَا فِى ٱلسَّمَـٰوَٲتِ وَمَا فِى ٱلۡأَرۡضِ‌ۗ مَن ذَا ٱلَّذِى يَشۡفَعُ عِندَهُ ۥۤ إِلَّا بِإِذۡنِهِۦ‌ۚ يَعۡلَمُ مَا بَيۡنَ أَيۡدِيهِمۡ وَمَا خَلۡفَهُمۡ‌ۖ وَلَا يُحِيطُونَ بِشَىۡءٍ۬ مِّنۡ عِلۡمِهِۦۤ إِلَّا بِمَا شَآءَ‌ۚ وَسِعَ كُرۡسِيُّهُ ٱلسَّمَـٰوَٲتِ وَٱلۡأَرۡضَ‌ۖ وَلَا يَـُٔودُهُ ۥ حِفۡظُهُمَا‌ۚ وَهُوَ ٱلۡعَلِىُّ ٱلۡعَظِيمُ

قُلِ ٱللَّهُمَّ مَـٰلِكَ ٱلۡمُلۡكِ تُؤۡتِى ٱلۡمُلۡكَ مَن تَشَآءُ وَتَنزِعُ ٱلۡمُلۡكَ مِمَّن تَشَآءُ وَتُعِزُّ مَن تَشَآءُ وَتُذِلُّ مَن تَشَآءُ‌ۖ بِيَدِكَ ٱلۡخَيۡرُ‌ۖ إِنَّكَ عَلَىٰ كُلِّ شَىۡءٍ۬ قَدِيرٌ۬

إِنَّ رَبَّكُمُ ٱللَّهُ ٱلَّذِى خَلَقَ ٱلسَّمَـٰوَٲتِ وَٱلۡأَرۡضَ فِى سِتَّةِ أَيَّامٍ۬ ثُمَّ ٱسۡتَوَىٰ عَلَى ٱلۡعَرۡشِ يُغۡشِى ٱلَّيۡلَ ٱلنَّہَارَ يَطۡلُبُهُ ۥ حَثِيثً۬

وَأَوۡحَيۡنَآ إِلَىٰ مُوسَىٰٓ أَنۡ أَلۡقِ عَصَاكَ‌ۖ فَإِذَا هِىَ تَلۡقَفُ مَا يَأۡفِكُونَ فَوَقَعَ ٱلۡحَقُّ وَبَطَلَ مَا كَانُواْ يَعۡمَلُونَ فَغُلِبُواْ هُنَالِكَ وَٱنقَلَبُواْ صَـٰغِرِينَ وَأُلۡقِىَ ٱلسَّحَرَةُ سَـٰجِدِينَ قَالُوٓاْ ءَامَنَّا بِرَبِّ ٱلۡعَـٰلَمِينَ رَبِّ مُوسَىٰ وَهَـٰرُونَ

فَلَمَّآ أَلۡقَوۡاْ قَالَ مُوسَىٰ مَا جِئۡتُم بِهِ ٱلسِّحۡرُ‌ۖ إِنَّ ٱللَّهَ سَيُبۡطِلُهُ ۥۤ‌ۖ إِنَّ ٱللَّهَ لَا يُصۡلِحُ عَمَلَ ٱلۡمُفۡسِدِينَ  وَيُحِقُّ ٱللَّهُ ٱلۡحَقَّ بِكَلِمَـٰتِهِۦ وَلَوۡ ڪَرِهَ ٱلۡمُجۡرِمُونَ

قُلۡنَا لَا تَخَفۡ إِنَّكَ أَنتَ ٱلۡأَعۡلَىٰ وَأَلۡقِ مَا فِى يَمِينِكَ تَلۡقَفۡ مَا صَنَعُوٓاْ‌ۖ إِنَّمَا صَنَعُواْ كَيۡدُ سَـٰحِرٍ۬‌ۖ وَلَا يُفۡلِحُ ٱلسَّاحِرُ حَيۡثُ أَتَىٰ فَأُلۡقِىَ ٱلسَّحَرَةُ سُجَّدً۬ا قَالُوٓاْ ءَامَنَّا بِرَبِّ هَـٰرُونَ وَمُوسَىٰ

أَفَحَسِبۡتُمۡ أَنَّمَا خَلَقۡنَـٰكُمۡ عَبَثً۬ا وَأَنَّكُمۡ إِلَيۡنَا لَا تُرۡجَعُونَ فَتَعَـٰلَى ٱللَّهُ ٱلۡمَلِكُ ٱلۡحَقُّ‌ۖ لَآ إِلَـٰهَ إِلَّا هُوَ رَبُّ ٱلۡعَرۡشِ ٱلۡڪَرِيمِ

وَمَا خَلَقۡتُ ٱلۡجِنَّ وَٱلۡإِنسَ إِلَّا لِيَعۡبُدُونِ

وَٱلصَّـٰٓفَّـٰتِ صَفًّ۬ا فَٱلزَّٲجِرَٲتِ زَجۡرً۬ا فَٱلتَّـٰلِيَـٰتِ ذِكۡرًا إِنَّ إِلَـٰهَكُمۡ لَوَٲحِدٌ۬ رَّبُّ ٱلسَّمَـٰوَٲتِ وَٱلۡأَرۡضِ وَمَا بَيۡنَہُمَا وَرَبُّ ٱلۡمَشَـٰرِقِ إِنَّا زَيَّنَّا ٱلسَّمَآءَ ٱلدُّنۡيَا بِزِينَةٍ ٱلۡكَوَاكِبِ وَحِفۡظً۬ا مِّن كُلِّ شَيۡطَـٰنٍ۬ مَّارِدٍ۬

حمٓ

صُبُّواْ فَوۡقَ رَأۡسِهِۦ مِنۡ عَذَابِ ٱلۡحَمِيمِ

لَوۡ أَنزَلۡنَا هَـٰذَا ٱلۡقُرۡءَانَ عَلَىٰ جَبَلٍ۬ لَّرَأَيۡتَهُ ۥ خَـٰشِعً۬ا مُّتَصَدِّعً۬ا مِّنۡ خَشۡيَةِ ٱللَّهِ‌ۚ وَتِلۡكَ ٱلۡأَمۡثَـٰلُ نَضۡرِبُہَا لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمۡ يَتَفَكَّرُونَ

قُلۡ أُوحِىَ إِلَىَّ أَنَّهُ ٱسۡتَمَعَ نَفَرٌ۬ مِّنَ ٱلۡجِنِّ فَقَالُوٓاْ إِنَّا سَمِعۡنَا قُرۡءَانًا عَجَبً۬ا يَہۡدِىٓ إِلَى ٱلرُّشۡدِ فَـَٔامَنَّا بِهِۦ‌ۖ وَلَن نُّشۡرِكَ بِرَبِّنَآ أَحَدً۬ا وَأَنَّهُ ۥ تَعَـٰلَىٰ جَدُّ رَبِّنَا مَا ٱتَّخَذَ صَـٰحِبَةً۬ وَلَا وَلَدً۬ا وَأَنَّهُ ۥ كَانَ يَقُولُ سَفِيہُنَا عَلَى ٱللَّهِ شَطَطً۬ا وَأَنَّا ظَنَنَّآ أَن لَّن تَقُولَ ٱلۡإِنسُ وَٱلۡجِنُّ عَلَى ٱللَّهِ كَذِبً۬ا وَأَنَّهُ ۥ كَانَ رِجَالٌ۬ مِّنَ ٱلۡإِنسِ يَعُوذُونَ بِرِجَالٍ۬ مِّنَ ٱلۡجِنِّ فَزَادُوهُمۡ رَهَقً۬ا وَأَنَّہُمۡ ظَنُّواْ كَمَا ظَنَنتُمۡ أَن لَّن يَبۡعَثَ ٱللَّهُ أَحَدً۬ا وَأَنَّا لَمَسۡنَا ٱلسَّمَآءَ فَوَجَدۡنَـٰهَا مُلِئَتۡ حَرَسً۬ا شَدِيدً۬ا وَشُہُبً۬ا

قُلۡ هُوَ ٱللَّهُ أَحَدٌ ٱللَّهُ ٱلصَّمَدُ لَمۡ يَلِدۡ وَلَمۡ يُولَدۡ وَلَمۡ يَكُن لَّهُ ۥ ڪُفُوًا أَحَدٌ

قُلۡ أَعُوذُ بِرَبِّ ٱلۡفَلَقِ مِن شَرِّ مَا خَلَقَ وَمِن شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ وَمِن شَرِّ ٱلنَّفَّـٰثَـٰتِ فِى ٱلۡعُقَدِ وَمِن شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ

قُلۡ أَعُوذُ بِرَبِّ ٱلنَّاسِ مَلِكِ ٱلنَّاسِ إِلَـٰهِ ٱلنَّاسِ مِن شَرِّ ٱلۡوَسۡوَاسِ ٱلۡخَنَّاسِ ٱلَّذِى يُوَسۡوِسُ فِى صُدُورِ ٱلنَّاسِ مِنَ ٱلۡجِنَّةِ وَٱلنَّاسِ